loading

Nominantlar 2015

“Qızıl Pəri” mükafatının Seçim Komissiyası xalq artisti, kinorejissor Yalçın Əfəndiyevin Sədrliyi ilə  01.10.2015-01.11.2015 tarixlərində müsabiqəyə təqdim olunmuş 187 ərizə formasına və audiovizual əsərlərə baxış keçirərək,  “Qızıl Pəri” mükafatının nominasiyalarını və nominantları (namizədləri) aşağıdakı tərkibdə müəyyənləşdirmişdir:

(Siyahı əlifba sırası ilə verilmişdir)

      Ən yaxşı bədii film

  1. Axırıncı dayanacaq – rejissor  Fikrət Əliyev
  2. Çölçü – rejissor Şamil  Əliyev
  3. Dolu                           –  rejissor Elxan  Cəfərov
  4. İlahi  məxluq            – rejissor Yavər  Pzayev
  5. Nabat                          – rejissor  Elçin  Musaoğlu

Ən yaxşı rejissor işi

  1. Elçin  Musaoğlu         – “Nabat” filminə görə
  2. Elxan  Cəfərov           – “Dolu” filminə görə
  3. Fikrət Əliyev              – “Axırıncı dayanacaq” filminə görə
  4. Şamil  Əliyev               – “Çölçü” filminə görə
  5. Yavər  Pzayev             – “İlahi  məxluq” filminə görə

Ən yaxşı prodüser

  1. İradə Bağırzadə          – “Buqələmun”filminə görə (“Adarifilms”)      
  2. Müşfiq Hətəmov         – “Nabat” filminə görə (“Azərbaycanfilm”)
  3. Nəriman Məmmədov  – “Sahə” filminə görə (“Nərimanfilm”)
  4. Pərviz Məmmədov      – “Kapitan” filminə görə(“Ultra” production)
  5. Yaşar Əhmədov           – “Səni ürəyim sevdi” serialına görə (“Oskar” prod.)

Ən yaxşı orijinal ssenari

  1. İlqar Fəhmi                   –   “Bakı gecələri” filminə görə
  2. İlqar Safat                     –  “Sahə” filminə görə
  3. Vidadi Həsənov            –     “Çölçü” filminə görə
  4. Yavər  Pzayev               –  “İlahi  məxluq” filminə görə

Ən yaxşı operator işi

  1. Kənan Məmmədov       – “Sübhün səfiri” filminə görə
  2. Nadir Mehdiyev –  “Dolu” filminə görə
  3. Rafiq Quliyev                –  “Çölçü” filminə görə
  4. Rövşən Cavanşiroğlu   –  “Aktrisa” filminə görə
  5. Yuri Varnovski             –  “Dərvişin qeydləri” filminnə görə    

       Ən yaxşı rəssam işi

  1. Fikrət Ələkbərov                    –  “Dərs” filminə görə
  2. Rafiq Nəsirov                           –  “Dolu” filminə görə
  3. Rafis İsmayılov                        –  “Sübhün səfiri” filminə görə
  4. Şahin Həsənli                           – “Nabat”  filminə görə

Ən yaxşı orijinal musiqi

  1. Cavanşir Quliyev     – “Sübhin səfiri” filminə görə
  2. Polad Bülbüloğlu            – “Yarımçıq xatirələr” filminə görə
  3. Rauf Əliyev                     –  “Çölçü” filminə görə
  4. Siyavuş Kərimi               –  “İlahi məxluq” filminə görə

Ən yaxşı qadın rolunun ifası

  1. Mehriban Zəki    –  “Axınla aşağı” filmində
  2. Münəvvər Əliyeva        – “ İlahi məxluq” filmində
  3. Gülzar Qurbanova       –  “Yarımçıq xatirələr” filmində
  4. Vəfa Zeynallı                – “ İlahi məxluq” filmində
  5. Zemfira Sadıqova         –  “Dmitrov 86” filmində

Ən yaxşı kişi rolunun ifası

  1. Fuad Poladov – “Aktrisa” filmində
  2. Namiq Ağayev –  “Axınla aşağı” filmində
  3. Nurəddin Mehdixanlı    – “İlahi məxluq” filmində
  4. Rasim Balayev                –  “Sübhün səfiri” filmində
  5. Bəhruz Vaqifoğlu           –  “Yarımçıq xatirələr” filmində

     Ən yaxşı debüt filmi (tammetrajlı)

  1. Aktrisa – rejissor Rövşən İsax
  2. Axınla aşağı              –  rejissor Asif  Rüstəmov
  3. Buqələmun               – rejissor R.Həsənov, E. Adıgözəl
  4. Dərs                           – rejissor  R.Əliyev, C.Təvəkkül
  5. Sahə                            – rejissor  İlqar Safat

     Ən yaxşı qısametrajlı bədii filmi

  1. Dmitrov 86 – rejissor Cəfər Axundzadə
  2. Eliza                                 –  rejissor Məzahir Həşimov
  3. Usta Yusifin kamançası – rejissor Ruslan  Hüseynov
  4. Zabit  şərəfi                     – rejissor  Vüqar  İslamzadə
  5. Məryam                            – rejissor  E.Alıyev  X.Abdullayev

      Ən yaxşı sənədli film

  1. Əriyən ada – rejissor Fariz Əhmədov
  2. Balaban                                 –  rejissor Nizami Abbas
  3. Mənim tanıdığım Vaqif      – rejissor Əli İsa Cabbarov
  4. Yüksəliş                               – rejissor  Vasif  Babayev
  5. Ufüqü ötənlər                       – rejissor  Şamil Nəcəfzadə

Ən yaxşı rejissor işi (sənədli filmdə)

  1. Fariz Əhmədov                   – “Əriyən ada” filminə görə
  2. Əli İsa Cabbarov – “Mənim tanıdığım Vaqif” filminə görə
  3. Nizami Abbas                     – “Balaban” filminə görə
  4. Şamil Nəcəfzadə –  “Ufüqü ötənlər” filminə görə
  5. Vasif Babayev – “Yüksəliş”  filminə görə

     Ən yaxşı cizgi filmi

  1. Ən  güclü  kimdir                 – rejissor Arif  Məhərrəmov
  2. Gəlin  birgə  öyrənək         –  rejissor Yusif Quliyev
  3. Köhnə  saat    – rejissor Cavid Əhədov

Ən yaxşı TV filmi

  1. Dəli  Alı                                – rejissor  Elçin X. Əliyev    – Kəpəz TV
  2. Dəyirman  nağılı                  – rejissor Elməddin  Alıyev   –  İTV
  3. Difai                                      – rejissor  Çinarə Əliyeva      – Kəpəz TV
  4. Qaranlıq dünyanın nuru    – rejissor  V.Məmmədzadə    – ATV
  5. Unudulmuş  partizan          – rejissor  Tahir  Əliyev         – ELTV

“Ən yaxşı TV müəllif verilişi” 

nominasiyası, nominantların sayı yetərincə olmadığından, reqlamentə əsasən müsabiqədən çıxarılır

Ən yaxşı TV serial

  1. Qanun naminə – rejissor Xanlar Ağayev – “Promix” Production.
  2. Pərvanələrin rəqsi  – rejissor Rövşən İsax – “Pozitiv” M.P.
  3. Səni ürəyim sevdi   –  rejissor Şahin Qəhrəman – Oskar Production.
  4. Sirr                          –  rejissor Ü.Könül, R.Əsədov – SOY Production.
  5. Üç bacı                    – rejissor  Siyavuş  Həsənli – SOY Production.

 

                                                          Qızıl Pəri mükafatının Təşkilat Komitəsi