loading

Nominantlar 2018

Azərbaycan Professional Kinorejissorlar Gildiyasının “QIZIL PƏRİ” Kino Akademiyasının 2018-ci il kino və tv üzrə peşə mükafatı ilə bağlı Seçim Komissiyasının yekun iclasının

PROTOKOLU

“Qizil PƏRİ” kino Akademiyası peşə mükafatının Seçim Komissiyasının üzvləri, 03.10.2018 – 30.10.2018 tarixlərində müsabiqəyə təqdim olunmuş 316 ərizə formasına və onlarla bağlı аudiovisual əsərlərə baxış keçirərək, «Qizil Pəri» mükafatının nominasiyalarını və nominantları (namizədləri) təqdim olunmuş ərizə formalarına əsasən , aşağıdakı qaydada və tərkibdə müəyyənləşdirmişdir. (Siyahı əlifba sırası ilə verilmişdir)

Ən yaxşı bədii film

  1.     “Həddən artıq uyğunluq” -rej: Ülviyyə Könül, pr.Müşfiq Hətəmov, Azərbaycanfilm, 96’55 “, 2016
  2.     “Xeyirlə Şərin rəqsi” – rej: Yavər Rzayev, pr.Müşfiq Hətəmov, Azərbaycanfilm, 89’00 “, 2016
  3.     “İçəri şəhər”   – rej: İlqar Safat, pr.Müşfiq Hətəmov, Azərbaycanfilm, 120’00 “, 2016
  4.      “Nar bağı” – rej: İlqar Nəcəf, pr- Müşfiq Hətəmov,  İlqar Nəcəf , Azərbaycanfilm, Butafilm, 89’00 “, 2017
  5.      “Ol” – rej: Namiq Ağayev, pr. Fariq Cəfərov, Rəşad Cəfərov, Ramin Asimoğlu, Run film, 63’37 “, 2018

Ən yaxşı tammetrajlı debüt filmi

  1.  “Evimiz abad” – rej: Mirsadıq Ağazadə, pr.Müşfiq Hətəmov , Azərbaycanfilm, 94’53 “, 2018
  2.  “Qatil”  r ej: Камран Şahmərdan, pr.Müşfiq Hətəmov, Azərbaycanfilm, 80’55 “, 2015
  3.  “Qırmızı bağ– rej: Mirbala Səlimli, pr.M.Hətəmov, T.Vaynşteyn, Weit Media, Azərbaycanfilm, 89’00 “, 2016
  4.  “Yoxdur belə söhbət” – rej: Rüfət Həsənov, pr.Müşfiq Hətəmov , Azərbaycanfilm, 67’14 “, 2018
  5.  “Zaman adlı qatar” – rej: Kənan Musayev, pr.Valeriy İlişayev, V & V company, 98’01 “, 2016

Ən yaxşı rejissor işi

  1.     “Ilqar Safat” – “Içəri şəhər” , Azərbaycanfilm, 120’00 », 2016
  2.     “İlqar Nəcəf” –  “Nar bağı” , Azərbaycanfilm, Butafilm, 89’00 », 2017
  3.  “Namiq Ağayev” – “Оl” ,  “Run film”, 63’37 », 2018
  4.     “Ülviyyə Könül” – “Həddən artıq uyğunluq” , Azərbaycanfilm, 96’55 », 2016
  5.    “Yavər Rzayev” – “Xeyirlə Şərin rəqsi”, Azərbaycanfilm, 89’00 », 2016

Ən yaxşı prodüser

  1. Əliağa Məmmədov – “Cumhuriyyətin 9 şəkli”, Cinealliance, 27’40 “, 2018
  2.  İlqar Nəcəf – «Nar bağı», Butafilm, 89’00 », 2017
  3.  İqbal Məmmədəliyev -TV filmlər, «ARB Aran» media şirkəti
  4.  Nəriman Məmmədov – «İkinci güllə» , Nərimanfilm, 19’00 », 2017
  5.  Orman Əliyev – “Son iclas”, Bakı Media Mərkəzi, 58’20 » , 2018

Ən yaxşı orijinal ssenari

  1.  Əliyeva Lalə – “Çox şirin həyat”, Cinex, 14’00 “, 2018; «Dəniz suyu içən it», Nərimanfilm, 11’55 », 2017
  2.  İmir Məmmədli, Mirsadıq Ağazadə – “Eviniz abad”, Azərbaycanfilm, 94’53 “, 2018
  3.  Mirbala Səlimli – «Qırmızı bağ», Weit Media, Azərbaycanfilm, 88’50 “, 2016
  4.  Намик Агаев, Fikrət Məmmədov – «Ol», Run Film, 89’00 », 2017
  5.  Nərgiz Bağırzadə – «Zaman adlı qatar», V & V company, 98’01 », 2016

Ən yaxşı operator işi

  1. Аdil Abbas – “Sonun əvvəli”, Azərbaycan Telefilm Yaradıcılıq Birliyi, 30’00 “, 2016
  2.  Elman Əliyev – “Yoxdur belə söhbət”, Azərbaycanfilm, 68’14 “, 2018
  3.  Nadir Mehdiyev – «Həddən artıq uyğunluq», Azərbaycanfilm, 96’55 », 2016
  4.  Rəşad Nuriyev – “Son iclas, «Əbədi ezamiyyət», Bakı Media Mərkəzi, 58’20 “, 59’42”, 2018, 2016
  5.  Yuriy Varnovski – “Zaman adlı qatar“, V & V company, 98’01 », 2016

Ən yaxşı rəssam işi

  1.  Əziz Məmmədov – “Eviniz abad”, Azərbaycanfilm, 94’53 “, 2018
  2.  Rafiq Nəsirov – «Xeyirlə Şərin rəqsi» , Azərbaycanfilm, 89’00 », 2016
  3.     Rəşad Mehdiyev – “Qatil”, White and black studio , 80’55 , 2015
  4.  Sitarə İbrahimova – «Yoxdur belə söhbət», Azərbaycanfilm, 68’14 », 2018
  5.  Şahin Həsənli – «Son iclas», Bakı Media Mərkəzi, 58’20 “, 2018

Ən yaxşı orijinal musiqi

  1.  Azər Hacıəsgərli – «Mənim balaca Şəhzadəm», «Азанфильм», 31’00 », 2018
  2.  Firudin Allahnverdi – “Nar bağı” , Butafilm, 89’00 , 2017
  3.  Salman Qəmbərov – “Qırmızı bağ”, Weit Media, 88’50 », 2016
  4.  Səid Qəni – “Postskriptum”, Azərbaycanfilm, 21’00 », 2018
  5. Siyavuş Kərimi, Emin Kərimi – “Xeyirlə Şərin rəqsi” , Azərbaycanfilm, 89’00 », 2016

Ən yaxşı qadın rolunun ifası

  1.  Aydan Axundzadə – “Həddən artıq uyğunluq”, Azərbaycanfilm, 96’55 », 2016
  2.  Günəş Mehdizadə – “Yoxdur belə söhbət”, Azərbaycanfilm, 68’14 “, 2018
  3.  Gülzar Qurbanova – “Qırmızı bağ”, Weit Media, 88’50 », 2016
  4.  Həmidə Ömərova – “Zaman adlı qatar” , V & V company , 98’01 », 2016
  5.  Меhriban Zəki – “İçəri şəhər” , Azərbaycanfilm, 120’00 », 2016

Ən yaxşı kişi rolunun ifası

  1. Firdovsi Atakişiyev –  “İçəri şəhər” , Azərbaycanfilm, 120’00 », 2016
  2.  Qurban İsmayılov – “Nar bağı” , Butafilm, Azərbaycanfilm, 89’00 », 2017
  3.  Maqsud Məmmədov – “Qırmızı bağ”, Azərbaycanfilm, Weit Media, 88’50 », 2016
  4.    Namiq Ağayev– “Ol” , Run film, 63’37,  2018
  5.  Тural Əsədov – “Həddən artıq uyğunluq” , Azərbaycanfilm, 96’55 », 2016

Ən yaxşı qısametrajlı bədii film

  1.  «Dəniz suyu içən it» – rej: Мurad Abıyev, pr. Lalə Əliyeva, N.Məmmədov, Nərimanfilm, 11’55 “, 2017
  2.  «Hədiyyə» – rej: Emin Əfəndiyev, pr-Müşfiq Hətəmov, Azərbaycanfilm, 27’23 “, 2018
  3.  «Onun atası» – rej: Zamin Məmmədov, pr. Müşfiq Hətəmov, Azərbaycanfilm, 18’39 “, 2016
  4. “Son seçim” – rej:Amil Məmiyev, pr.Amil Məmiyev, Butafilm,  06’00 “, 2017
  5.  «Şekspir» – rej: Cavid Təvəkkül, pr. F.Şəmıyev, C.Təvəkkül, Özfilm & Ultra Production, 11’31 “, 2018

Ən yaxşı sənədli film

  1.  “Batalyov” – rej: Nizami Abbas, pr. Cavid İmamverdiyev, Yaddaş, 52’51 », 2017
  2.  “Bir günəş altında” – rej: Cavid Təvəkkül, pr. Оrman Əliyev, Bakı Media Mərkəzi, 59’17 “, 2016
  3. “Əbədi ezamiyyət” – rej: F.Əhmədov, V.İslamzadə, pr. Орман Элиев, Bakı Media Mərkəzi, 59’42 “, 2016
  4. “Qalxan və qılınc” – rej: Etibar Məmmədov, pr. Müşfiq Hətəmov, Azərbaycanfilm, 42’45 “, 2018

Ən yaxşı qısametrajlı sənədli film

  1. “Аdаm” – rej: Emil Əli, pr.Tural Cəfərov, Əli Araz, Alfeka filmworks & Zen film, 11’00 , 2018
  2. “Bu sevgidir» – rej:Teymur Daimi,pr-Samir Qafarov,Rise Expanded Art Production 31’40”, 2017
  3. “Döngə” – rej: Vəfa Ağabalayeva, pr.Tamerlan Hüseynov, Azernewmedia, 39’53 “, 2018
  4. “Həmişə yaşar” – rej: Cəmil Fərəcov, pr. Cavid İmamverdiyev, Yaddaş, 32’00 “, 2016
  5. “İgid” – rej: Elçin Musaoğlu, pr. Müşfiq Hətəmov, Azərbaycanfilm, 33’00 “, 2017

Ən yaxşı rejissor işi (sənədli filmdə)

  1.  Fariz Əhmədov, Vüqar İslamzadə – “Əbədi ezamiyyət”, Bakı Media Mərkəzi, 59’42 “, 2016
  2. Nizami Abbas – « Batalyon», Yaddaş studiyası, 52’51 », 2017
  3. Emil Əli – « Adam», Alfeka film & Zen film, 11’00” , 2018
  4. Elxan Cəfərov – “ Cumhuriyyətin 9 şəkli”, Cinealliance, 27’40 “, 2018
  5. Тahir Tahiroviç – « Gecikmə», Aran Arb, 26’00 », 2018

Ən yaxşı cizgi filmi

  1. «Aydanın rəsmi» – rej. və pr.Sultan Abbasbəyli, «Султан», 4’03 », 2018
  2.  «Əlifba» – rej: Aleksandra Şirinova, pr: Əlisəttar Quliyev, Azanfilm, 33’51 “, 2017
  3. «Mənim Balaca şəhzadəm» – rej: Arif Məhərrəmov, pr. Müşfiq Hətəmov, Azanfilm, 30’49 “, 2018

Ən yaxşı ТV- film

  1. “Bakı nefti bütün aləmə bəs edər” -rej: Coşqun Zairov, pr.Ramil Baba, CBC, 28’00 », 2018
  2.  “Gecikme” – rej: Tahir Tahiroviç, pr. İqbal Məmmədəliyev, Arb Aran, 26’00 “, 2018
  3.  “Gizli istiqlalilar” – rej: Babək Abbaszadə, pr-İqbal Məmmədəliyev, Aran Arb, 30’00 “, 2018
  4.  “Sonun əvvəli” – rej: Elnurə Kazımova, pr: Sahib Heybətov, Aztv, 30’00 “, 2016

Ən yaxşı müəllif TV -verilişi

  1.   “Çöl adamı” –  müəllif-aparıcı, pr. Kamal Dəniz, Xəzər tv və Kamal Dəniz, 39’54 “, 2017
  2. “Оralar” – rej: Fuad Quliyev, pr. Ruslan Əhmədov, aparıcılar Rahib Azəri, Rüstəm Əfsərli, Turanə Hüseynli, Bakı Media mərkəzi, 40’00 “, 2018
  3. “Sirdaş” – rej: Şahbaz Rəsul, Xəzər tv, 49’50 “
  4. “Azərbaycan musiqisinin şah əsəri» – rej: Rövşən Vaqifoğlu, pr. Ramil Baba, CBC, 20’36, 2018
  5. “Bizimləsən” – rej: Balıyeva Sevinc, aparıcı Baxşəliyev Zaur, ATV

Ən yaxşı TV rejissoru

  1. Rövşən Vaqifoğlu – «Azərbaycan musiqisinin şah əsəri»  CBC, 20’36, 2018
  2. Şahbaz Rəsul – “Sirdaş” – Xəzər TV, 49’50 “
  3.  Tahirə Hüseynova – «Böyük ekranda yazılan tarix» – AzTV, 44’38 “, 2018

Ən yaxşı debüt (qısa bədii film)

  1. “Balaca” – rej:  Ruslan Ağazadə, pr: Müşfiq Hətəmov, Azərbaycanfilm, 20’00”, 2018
  2. “Çox şirin həyat” – rej: Lalə Əliyeva, pr: E.İbrahimov, M.İbrahimova, Cinex,14’00”, 2018
  3. “İkinci güllə” – rej: Natiq Rəsul, pr. Nəriman Məmmədov, Nərimanfilm, 19’00”, 2017
  4. “Onun ünvanı” – rej: Qalib Mirzəliyev, pr: Samir Mirməhəmmədoğlu, Dilman Şahmərdan,Safina Company, 26’00”, 2017,
  5. “Postskriptum” – rej: Emin Mirabdullayev, pr.Müşfiq Hətəmov, Azərbaycanfilm, 21’00”, 2018

Ən yaxşı montaj

  1. Elmir Həsənov – “Nar bağı”, Azərbaycanfilm, Buta film, 89’00”, 2017
  2. Elsad Rəhimov – “Xeyirlə Şərin rəqsi”, Azərbaycanfilm  89’00”, 2016
  3. Fariq Cəfərov – “OL”, Run film  63’37”, 2018
  4. Fərəc Süleymanov – “Eviniz abad”,  Azərbaycanfilm, 94’53”, 2018
  5. Ramiz Hüseynov – “Həddən artıq uyğunluq”, Azərbaycanfilm  96’55”, 2016

Ən yaxşı rəssam işi  – geyim üzrə

  1. Afaq Bayramova – “Ol”, Run film,  63’37”, 2018
  2. Elfira Hüseynova – “Həddən artıq uyğunluq”, Azərbaycanfilm,  96’55”, 2016
  3. Olqa Şabanova – “Zaman adlı qatar”, V&V company, 98’01”, 2016
  4. Sevinc Həsənova – “Xeyirlə Şərin rəqsi”, Azərbaycanfilm, 89’00”, 2016
  5. Şahin Həsənli – “Eviniz abad”, Azərbaycanfilm, 94’53”, 2018

Ən yaxşı qrim rəssamı

  1. Elbrus Vahidov –“Nar bağı”, Azərbaycanfilm, Buta film, 89’00”,  2017
  2. İradə Gülbabayeva – “Həddən artıq uyğunluq”, Azərbaycanfilm, 96’55”, 2016
  3. Qalib Mirzəliyev – “İstiqlaliyyət”, Özfilm, 23’10”, 2018
  4. Polina Tkaçenko –“Zaman adlı qatar”, V&V company, 98’01”, 2016

Ən yaxşı səs rejissoru

  1. Mehman Nadirov – “Onun atası”, 26’00”, 2017, “Hədiyyə”, 27’00”, 2018 – Azərbaycanfilm
  2. Rasim Mehdiyev (Ramzes) – “Ol”- Run film ; “Həddən artıq uyğunluq”, “Xeyirlə Şərin rəqsi”
  3. Teymur Abdullayev – “Həmişə Yaşar”, Yaddaş, 32’00”, 2016
  4. Teymur Kərimov – “Nar bağı”, Azərbaycanfilm, Buta film, 89’00”, 2017

Cumuriyyətin 100 illiyinə həsr olunmuş ən yaxşı audiovizual əsər

  1. “Cumhuriyyetin 9 şəkli” – rej: Elxan Cəfərov, pr:Əliaga Məmmədov, Cinealliance, 27’40”, 2018
  2. “Cumhuriyyət şəxsləri filmlərdə” – rej: Şahbaz Rəsul,  Xəzər TV, 42’37”, 2018
  3. “Istiqlaliyyət” – rej: Cavid Təvəkkül, pr.Fehruz Şəmiyev, Özfilm, 23’10”, 2018
  4. “Son iclas” – rej: Fuad Əlişov, pr. Orman Əliyev – Bakı Media Mərkəzi, 58’20”, 2018
  5. “Tarixin ağ ləkələri”   rej: Cosqun Zairov, pr: Rasim Baba,  CBC,  31’23”, 2018

Azərbaycan kinosunun 120 illiyinə həsr olunmuş ən yaxşı audiovizual əsər

  1. “Azərbaycan kinosu-Akif Rüstəmov” – rej: Əfqan Yusifov, pr: Ş.Yusifov, R.İsrayılov, Ə.Yusifov, Carx film,  42’26”, 2017
  2.  “Baş rolda Rasim Balayev” – rej: Elxan Cəfərov, pr. Əliağa Məmmədov, Cinealliance, 23’00”, 2018
  3. “Böyük ekranda  yazılan tarix”- rej: Tahirə Hüseynova, pr: Siyavuş Məmmədov, Az TV, 44’38”,2018
  4. “Sənət fədaisi” – rej: Cavidan Bayramov, pr. Cavidan Bayramov, ADMİU 25’23”, 2018

“QIZIL PƏRİ” KİNO AKADEMİYASININ XÜSUSİ DİPLOMLARI

Ən yaxşı kompyuter animatoru

  1. Aida Əmirova  “Evimizə qayıtmaq istəyirik”, Bakı Media Mərkəzi, 00’54”, 2018
  2. Sultan Abbasbəyli – “Aydanın rəsmi”, “Sultan” animasiya studiyası, 04’03”, 2018
  3. Tural Məmmədov, Mansur Şəfıyev  “Mənim balaca şəhzadəm”, “Azanfilm”, 30’49”, 2018

Ən yaxşı tələbə işi

  1. “Fərasətli” – rej: Fikrət Gündüzlü, pr:Anar Məcidov, ADMİU, 04’00”, 2016
  2. “Kabusun sandığı” – rej. və pr.Gülay Babayeva, ADMİU, 21’00”, 2018
  3. “Külək” – rej: Nərgiz Yusifova, ADMİU, 03’48”, 2018
  4. “Nəğmə” – rej: Rüstəm Sadıqlı, ADMİU, 12’35”, 2018
  5. “Yad” – rej. və pr. Tural Qocayev, ADMİU, 29’00”, 2018

Ən yaxşı həvəskar film

  1. “Bahar” – rej: Rafayıl Cəfərli, pr. Qalib Mirzəliyev, 13’00”, 2016
  2. “Dost əli” – rej: Sənan İskəndərli, Uşaq Kino Məktəbi, 03’56”, 2018
  3. “Həyatını dəyiş” – rej: Şükran Səlimova, pr: Qalib Mirzəliyev,  03’00”, 2018
  4. “Metamarfozlar” –rej. və pr. Emilya Aslanlı, 2’00”, 2018
  5. “Novruz bayramı” – Cəsarət Əliyev və Səbinə Əlizadə, 01’36”, 2017

Ən yaxşı sosial çarx

  1. “Çardaq – qara hekayə” – Qadın zorakiliğına qarşı – Ə.Quliyev, pr:Orxan Əhmədov, 07’40”, 2017
  2. “Evimizə qayıtmaq istəyirik!” – Qaçqın problemi –Aida Əmirova, Bakı Media Mərkəzi, 00’54”, 2018
  3. “O gözlər” –  Uşaqların müdafiəsi günü – Qalib Mirzəliyev, pr: Gülşən  Cumayeva, 01’57”,  2017
  4. “Özge həyat”– SPİD – rej: Elvin Mirzəyev, pr: Həmid Mehrafruz, TremTV, 03’45”, 2017
  5. “Öz əlindədir” – siqareta qarşı, rej: Sultan Abbasbəyli, Sultan animasiya studiyası, 01’30”, 2018

Təşkilat komitəsi, təqdim olunmuş siyahıda nominantların, əsərlərin, istehsalçıların və digərlərin adlarında hər hansı bir səhv olduqda bizə, 012 431 77 31 telefon nömrəsinə və ya info@audiovisual.az elektron ünvanımıza xəbər verməyinizi xahiş edir.